AKMO

 

Spis treści

Jak kupować len?
Jak prać len?
Jak prasować len?
Jak dopasować stare zasłony do nowego okna?
Jak powiększyć optycznie okno?
Jak zmniejszyć optycznie okno?
Jak zmniejszyć ilość światła wpadającego przez okno?
Jak zwiększyć ilość światła wpadającego przez okno?
Jak składać serwetki?
Jak dopasować kolory dekoracji okien do wnętrza?
Czy na każdym oknie można zamontować żaluzje drewniane?
Czy rolety rzymskie można prać?

Jak kupować len?

Niektóre gatunki lnu nie są zdekatyzowane fabrycznie i po praniu mogą się skurczyć. W związku z tym, kupując len na dekoracje należy dodać dla bezpieczeństwa 5% ...

Jak prać len?

Len biały można prać w wysokich temperaturach – nawet gotować. Nie spowoduje to uszkodzeń włókna. Len kolorowy należy prać w temperaturze do 60 C. Siateczkę lnianą najlepiej prać w programach Pranie Ręczne. Nie radzimy odwirowywać lnu ani nie suszyć w suszarce. Nie chlorować ani nie stosować wybielaczy.

Jak prasować len?

W niektórych dekoracjach len nie wymaga prasowania. Wtedy, gdy to jest konieczne – np. obrus – radzimy prasować, gdy jest jeszcze wilgotny. Temperatura prasowania – najwyższa. Dodatkowo można użyć pary. Dla ortodoksyjnych wyznawców gładkich powierzchni – radzimy użyć krochmalu.

Jak dopasować stare zasłony do nowego okna?

Czasem lubisz stare zasłony tak bardzo, że nie chcesz ich wyrzucać. Jeśli są zbyt długie czy szerokie - wystarczy je skrócić/zwęzić. Jeśli są zbyt krótkie/wąskie - możesz naszyć dopasowane kolorystycznie lamówki, frędzle czy inne dekoracje. Możesz też wykorzystać stare tkaniny do uszycia rolet rzymskich czy paneli.

Jak powiększyć optycznie okno?

Aby powiększyć optycznie okno, powieś dekoracje jak najwyżej i najdalej od framugi okna oraz użyj lekkich, gładkich tkanin.

Jak zmniejszyć optycznie okno?

Aby zmniejszyć okno, możesz powiesić zasłony z ciężkich, dekoracyjnych tkanin oraz zainstalować lambrekin.

Jak zmniejszyć ilość światła wpadającego przez okno?

Jeśli ilość światła jest męcząca - użyj rolet na szybach. Całkowicie blokują światło z zewnątrz. Drugim rozwiązaniem jest instalacja rolet zewnętrznych.
Mniej drastyczna metoda polega na zawieszeniu suto marszczonych firan i grubych zasłon na podszewce.

Jak zwiększyć ilość światła wpadającego przez okno?

Jeśli masz północne okno i chcesz więcej światła, możesz całkiem okryć szyby, zostawiając tylko zasłony po bokach. Możesz również użyć rzymskich rolet, które będą całkowicie podniesione w ciągu dnia. Generalnie, pamiętaj, że światło wpada do wnętrza z góry, więc górna część okna powinna być odsłonięta.

Jak składać serwetki?

Jeśli maja Państwo lniane serwetki 40x40 albo 50x50 – mogą one być wykorzystane nie tylko praktycznie, ale także do dekoracji stołu. Przed przystąpieniem do układania serwetek należy je wykrochmalić i wyprasować. Oto możliwy wariant składania serwetek:

AKMO

Jak dopasować kolory dekoracji okien do wnętrza?

Przy doborze koloru dekoracji okien we wnętrzu już urządzonym, należy wziąć pod uwagę kolor ścian, podłogi, tapicerki mebli oraz innych elementów kolorystycznych występujących we wnętrzu.
Im mniej elementów występuje we wnętrzu, tym większą swobodę mają Państwo przy wyborze koloru dekoracji okiennych. Przy zupełnie nowym wnętrzu – cały schemat kolorystyczny trzeba ustalić od początku. Jedynymi wyznacznikami będą wtedy Państwa preferencje kolorystyczne oraz strona świata na którą wychodzą okna i ilość światła wpadającego przez otwory okienne. W ramach projektowania dekoracji okiennych, dobieramy kolory dekoracji okiennych do Państwa wnętrza.

Czy na każdym oknie można zamontować żaluzje drewniane?

Żaluzje można zamocować w czterech miejscach:
1. na ścianie nad oknem - wtedy potrzebujemy odpowiedniej ilości miejsca nad oknem na złożenie pakietu (zwykle od 25 do 35cm),
2. we wnęce okiennej - jeśli okno się nie otwiera,
3. na ramie okiennej - żaluzje mogą nieco ograniczać otwieranie okna,
4. we wnęce przyszybowej - jeśli jest odpowiednio głęboka.
Sposoby 3 i 4 dotyczą tylko wąskich żaluzji (17 i 25mm).

Czy rolety rzymskie można prać?

Rolety rzymskie mogą być uszyte z różnych tkanin - i w zależności od tego, wymagają różnego sposobu konserwacji. Jeśli tkanina nadaje się do prania, możemy rolety wyprać w pralce, używając programu do delikatnych tkanin (bez wirowania).
Przed praniem rolet należy pamiętać aby:
- odkurzyć je dokładnie,
- wyjąć szprosy i inne usztywniające elementy,
- wywabić ewentualne plamy.
Jeśli tkanina nie nadaje się do prania albo rolety są na podszewce, najlepiej oddać je do prania chemicznego.
Warto zwrócić też uwagę na sznurki, które podnoszą rolety. Jeżeli po długim użytkowaniu są zabrudzone - można je łatwo wymienić.

 

Copyright: 2007 AKMO
Projekt i wykonanie: redF5