fbpx
dom po koronawirusie

Dom po koronawirusie

Obecna epidemia Covid-19 zatrzymała na chwilę cały świat. Czy dom po koronawirusie będzie taki sam? Izolacja wpłynęła na nasz styl życia i pewnie w jakiejś mierze przełoży się na nasz styl życia także po epidemii. Spędzamy w naszych domach więcej czasu i przenosimy do nich więcej aktywności życiowych. Dom stał się miejscem nie tylko do spania, ale także  przyrządzania i spożywania posiłków, spotkań z rodziną i znajomymi, edukacji dzieci oraz wykonywania pracy i hobby. Jednym słowem – maszyną do życia. Dlatego ważniejsze będzie w jakich czynnościach pomaga, jak wygląda i jaką atmosferę tworzy. A atmosfera tworzona jest przede wszystkim przez wystrój wnętrz – o czym pisałam w artykule „Po co komu tkaniny dekoracyjne we wnętrzach?” A zatem jakich trendów możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości?

Własny dom – zmiana priorytetów.

domek w górach

Do tej pory, wiele znajomych mi osób z wysokimi przychodami, miało nawyk wydawania pieniędzy na podróże zagraniczne czy lepsze samochody. Teraz, kiedy przymusowo zostali w domu zaczęli dostrzegać jak wielką rolę w ich życiu stanowi własny dom. Podróże zagraniczne są coraz bardziej niebezpieczne, czasem niemożliwe. Może więc skoncentrują wysiłki na wyposażenie mieszkania/domu aby lepiej spełniały swoje role? Może pokuszą się o zakup domu jednorodzinnego albo domku letniego – aby mieć trochę własnej przestrzeni? Dom stanie się oazą i ucieczką od świata. Zapewnimy sobie wygodny kokon, w którym poczujemy namiastkę wolności. Czy Ty też zaczęłaś więcej myśleć o domu?

Relaks w domu

„Niksen”, „hygge”, „dolce fare niente” – te obce słowa stają się modne w innych językach, pewnie je wielokrotnie słyszałaś, a wokół nich rozrasta się filozofia nicnierobienia, relaksu, medytacji, zajrzenia w głąb siebie. Opisując trendy na 2020 rok wspomniałam o biofilii czyli wprowadzaniu natury do wnętrz. I po czasach zarazy ten trend się pogłębi. Gdzie były największe kolejki w kwietniu (nie licząc sklepów spożywczych)? Właśnie do sklepów ogrodniczych. Sama stałam w ogromnej kolejce, aby kupić sadzonki kwiatów na balkon. Robię to co roku, aby na balkonie stworzyć dodatkowy pokój letni, w którym w otoczeniu kwiatów, krzewów i ziół mogę się relaksować. I nie myśleć o maseczkach, czy innych ograniczeniach w przestrzeni publicznej. Zatem kupując mieszkanie w bloku czy domu wielorodzinnym będziemy większą uwagę stawiali na balkony, tarasy i werandy. A potem urządzali je równie pieczołowicie, jak inne pokoje. Zauważyłaś, że od kilku sezonów meble tarasowe coraz bardziej upodabniają się do mebli salonowych?

A jesienią i zimą? Wejdziemy do środka. Stworzymy przestrzeń, która będzie służyła tylko odpoczynkowi. Kupimy wygodniejszą sofę, a może znajdziemy gdzieś miejsce na nowy wygodny fotel, w którym będziemy robić na drutach, czytać, słuchać muzyki czy oddawać się innym relaksującym czynnościom. Na tapicerkę czy zasłony wybierzemy miękkie, przytulne tkaniny takie, jak aksamit czy welur, o których być może przeczytałaś w artykule „Aksamitna rewolucja”.

fotel i poduszki
aksamitne zasłony

Ekologiczne myślenie

Staniemy się coraz bardziej eko. Po pierwsze, kupowanie polskich produktów do wyposażenia domów oraz korzystanie z usług firm lokalnych. Po drugie, wykorzystanie materiałów naturalnych – len, bawełna, jedwab, rattan, drewno. Główne ich atuty to że są zdrowe, ładnie się starzeją i da się je naprawić. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, to pewnie będziemy chętniej kupować polskie meble – których przecież na rynku jest dużo i których jakość jest bardzo dobra. W branży dekoracji okien tkaniny dekoracyjne obecnie prawie nie są produkowane w Polsce. I trudno przewidzieć, czy to się w najbliższym czasie zmieni. Usługi zamawiane są zazwyczaj lokalnie – łatwiej wyobrazić sobie efekt widząc i dotykając próbek tkanin, szyn, karniszy, tapet, i móc wszystko skonsultować z dekoratorem w swoim domu. A zatem to prawdopodobnie pozostanie bez zmian. No i pewnie dalej rozwijać się będzie renowacja starych mebli – czym zajmuje się także AKMO, odnawiając tapicerkę foteli PRL. Pewnie częściej usłyszysz o filozofii Zero Waste czyli „Nie wyrzucaj”. Kawa na mieście? Tak, ale we własnym kubku.

rośliny w domu

Domowe biuro

Z uwagi na coraz bardziej popularną pracę zdalną, musimy znaleźć miejsce na domowe biuro w naszym mieszkaniu – w sypialni, salonie, kuchni. Główne wymagania: prywatność i dźwiękoszczelność. Już na etapie projektu wnętrza będą używane specjalne materiały. W modyfikowanych wnętrzach prywatność możemy zapewnić sobie na wiele sposobów. Jednym z nich może być wydzielenie przestrzeni do pracy za pomocą tkaniny – w formie paneli czy kotar. Niektóre firmy, w tym AKMO, sprzedają tkaniny dźwiękoszczelne. I są to nie tylko tkaniny grube, zasłonowe, ale także firany, które dzięki specjalnej technice tkania pochłaniają kilkakrotnie więcej hałasu niż zwykłe tkaniny. Na okna do gabinetu/miejsca pracy polecam żaluzje, które bardzo ładnie zatrzymują światło, przy czym są estetyczne, szczególnie żaluzje drewniane.

Biofilia

O tym trendzie mogłaś już przeczytać w moim artykule „Trendy w dekoracji okien 2019-20”. Tej wiosny doświadczyłaś już na własnej skórze izolacji od przyrody. Zakaz wstępu do lasu, czy nawet parku okazał się czymś nie do przejścia. Wiele osób dopiero teraz uświadomiło sobie, jak bardzo potrzebują kontaktu z przyrodą. Stąd moda na rośliny doniczkowe we wnętrzach, miniogródek na balkonie czy chociażby przemycenie natury do wnętrz w formie roślinnych wzorów na tkaninach.

roślinne wzory
biofilia

Kolory we wnętrzach

Po przeczytaniu powyższej treści nie zdziwi Cię pewnie odwrót od szarości i zwrócenie się ku pastelowym kolorom we wnętrzach. W wersji odważnej ku żywym kolorom. Wiadomo, że kolory którymi się otaczamy wpływają na naszą psychikę. Jest na to mnóstwo badań – zwrócę uwagę na eksperyment zrealizowany przez Google na ubiegłorocznych targach wnętrzarskich w Mediolanie. Jeśli jesteś ciekawa, zostawiam link: https://www.dezeen.com/2019/04/10/google-milan-design-week-a-space-for-being-installation-neuroaesthetic-design/ . W trudnych czasach ludzie łakną kolorów w których czują się dobrze i bezpiecznie. Na pewno pożegnamy depresyjny szary i czarny. Ich miejsce zajmą beżowy – jako kolor neutralny i zielenie, błękity, róże jako akcenty. I tutaj moja mała uwaga. Do tej pory kolor wprowadzaliśmy malując nim jedną ścianę pokoju. W przyszłości będziemy bardziej się nim bawić, malując fragmenty ścian, detali, podłóg czy mebli.

Jak Ci się podoba taka wizja mieszkań/ domów? Podzielasz moje zdanie, czy może masz inne przemyślenia? Proszę, podziel się nimi w komentarzu.

Anita Obuchowska

Zdjęcia: 1 (tytułowe)- Phillip Berndt, Unsplash, 2- Liggraphy, Unsplash, 3- Artur Aleksanian, Usplash, 4- Brina Blum, Unsplash, 6- Minh Pham, Unsplash , 8,9,10- Pixaby, 11- Baumann , 12,13 – ADO Goldkante,14- Designecologist, Unsplash ,16- Oliver Cole, Unsplash , 17- Jude Beck, Unsplash , 18- Socialcut, Unsplash, pozostałe – Anita Obuchowska.

Komentarze

  • 8 czerwca 2020
    reply

    Baga

    Świetny wpis! Korona wirus zmienił wiele. Jak wiele i na jak długo – nie sposób przewidzieć moim zdaniem. Wiem jedno : przyroda sobie bez nas doskonale radzi.

Opublikuj Komentarz