fbpx
aksamit

Aksamitna rewolucja

Aksamitny czyli jaki?

Po pierwsze, uszyty z aksamitu. Ale także: miękki, gładki, przyjemny w dotyku, łagodny, delikatny. I właśnie te cechy sprawiają, że jest to tkanina przyciągająca do siebie ludzi. Kojarzy się z luksusem i elegancją – nie tylko z uwagi na swój wygląd, ale także cenę. A wynikała ona z dość skomplikowanego procesu produkcji i stosowanych surowców – wełny, bawełny, jedwabiu. Mnie kojarzy się w pierwszym rzędzie ze średniowiecznym czy renesansowym malarstwem. Ponieważ był tkaniną zarezerwowaną dla królów i możnych, portretowano w nich wpływowe osobistości ówczesnego świata – jak na przykład Króla Słońce. Spójrzcie na jego bogaty stój koronacyjny:

Król Ludwik XIV
1. Ludwik XIV Wielki, Król Słońce, autor Hyacinthe Rigaud, https://pl.m.wikipedia.org

Zastosowanie

Czasy monarchii minęły, ale aksamit znalazł nowe zastosowanie w dekoracji wnętrz. A wszystko to za sprawą nowych włókien. Zaczęto używać częściej bawełny, potem mieszanek bawełniano-poliestrowych, a nawet samego poliestru. Dzięki temu tkanina ta jest dzisiaj bardziej dostępna. Świetnie sprawdza się na kotary, tapicerki sof, foteli i poduszki.

Rodzaje

Dla jasności – grupa tkanin dwuwarstwowych to plusze, wśród nich wyróżniamy aksamity mające matowe podłoże i 3-milimetrowy włos. Natomiast welur jest cieńszym aksamitem o krótszym włosiu. Welwet zaś to tkanina tkana odwrotnie niż aksamit i mająca wyższy włos. Plusze możemy też dzielić w zależności od sposobu wykończenia – i ma to duże znaczenie, bo daje dodatkowe możliwości dekoracyjne. Aksamit może być gładki, tkany w kolorowe wzory, strzyżony lub wytłaczany we wzory. Rzućcie okiem na to zestawienie próbek, które przygotowałam:

7
aksamit
8
ksamit
9
aksamit
10

Do jakiego wnętrza pasuje?

Zabrzmi arogancko – ale do każdego. Nawet w minimalistycznym czy loftowym wnętrzu jeden aksamitny element np. sofa doda przytulności. Ja najbardziej widzę aksamit w stylu glamour, klasycznym i midcentury modern. Krzesła i fotele PRL świetnie wyglądają w pluszowych tapicerkach, tak samo, jak meble w stylu Chesterfield. Stosując pikowania można wykorzystać jego przestrzenność – ułożony z włosem wydaje się jaśniejszy, bardziej błyszczący, pod włos – ciemniejszy. I dlatego w prostej sypialni przytulności doda aksamitne wezgłowie czy ściana wyklejona aksamitną tapetą.

11

A Wy – jakie macie pierwsze skojarzenia ze słowem aksamit?

PS. Nawiasem mówiąc, już za kilka dni przypada 30 rocznica Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji.

Źródła zdjęć: 1 – https://pl.m.wikipedia.org , 2,4,6,11 – Pinterest, 3 – http://www.stylelibrary.com, 5 – http://www.designersguild.com, pozostałe – AKMO Anita Obuchowska

Opublikuj Komentarz