Trendy w dekoracji okien i wnętrz jesień-zima 2019/20
Biofilia
Zapamiętajcie to słowo, bo określa ono wiodący trend w dekoracji okien i wnętrz 2019/20, czyli miłość do natury.
Od kilku lat w trendy w dekoracji okien i wnętrz pokazują odejście od zanieczyszczania środowiska, większe otwarcie na mindfulness i medytację oraz bardziej świadomą konsumpcję z przesłaniem „kupować mniej ale lepiej”. Trendy te przechodzą także do branży dekoracji wnętrz i okien.
Wzory roślinne i zwierzęce
Wiemy doskonale, że obcowanie z naturą pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Co więcej samo patrzenie na obrazy natury uspokaja umysł i wspiera system immunologiczny. Idąc tym tropem w projektach tkanin i tapet wykorzystuje się motywy zaczerpnięte z natury. Na imprezach związanych z London Design Week przejrzałam ofertę kilkuset marek sprzedających tkaniny dekoracyjne, tapety i dywany. Odwiedziłam też inne duże sklepy tkaninowe w Londynie i mogę powiedzieć, że dawno już nie widziałam takiego nagromadzenia wzorów roślinnych i zwierzęcych – oczywiście w różnej stylistyce.
Innym przykładem wdrożenia tego trendu są projekty Designers Guild. Tricia Guild zaprojektowała nowe kolekcje zainspirowana estetyką XIX-wieczną, romantyzującą dekoracje kwiatowe, ukazane najczęściej na ciemnym tle. Jej welwety i jedwabie rozkwitły przeskalowanymi różami, peoniami i chryzantemami. Przeskalowane kwiaty znajdziemy nie tylko na tkaninach, ale także na dywanach czy tapetach.
Żywe rośliny
Aby jeszcze więcej natury weszło do naszych domów, tkaninom i tapetom w roślinne wzory powinna towarzyszyć żywa roślinność. Najmodniejsze są palmy, bananowce i kaktusy, ale jeśli postawicie jakiekolwiek zielone rośliny – całość aranżacji nabierze spójności. W metrze widziałam panie niosące do domu palmy. Wspomnę też o wertykalnych ogrodach we wnętrzach – bo zdobywają one coraz więcej zwolenników.
Skóra i futro
Trochę przewrotnym rozumieniem zbliżenia do natury jest zastosowanie owczych skór jako tapicerki mebli. Taki trend można zauważyć w wielu firmach, między innymi w Zinc Textile – którą bardzo cenię. Skóra naturalna jest bardzo trwała i wytrzymała – na co zwrócił uwagę jej główny projektant – oddycha, zapewnia zarówno ciepło, jak i chłodzenie. Popieram oczywiście wykorzystanie naturalnych materiałów, ale nie poprzez krzywdzenie zwierząt. Możemy je z całą pewnością zamienić na piękne, naturalne, wełniane tapicerki albo równie efektowną sztuczną skórę.
Geometria
Jednak nie tylko zupełnie wiejskie klimaty, ale także połączenie wiejskiego z miejskim są teraz na czasie. Spójrzcie na kolekcję Harlequin „Momentum”. Pokazana jest tu miejska geometria oraz abstrakcyjna interpretacja naturalnych form. Także inne firmy mają w ofercie geometryczne wzory – tak więc jest w czym wybierać.
Dywany
Z kolei projektant firmy Tai Ping w kolekcji dywanów „Raw” zainspirował się początkami tworzenia naszej planety, minerałami i skałami. Zaowocowało to wspaniałym efektem. Przy okazji spostrzeżenie co do dywanów. Przestają one być tylko tłem dla podłogi czy mebli, a stają się indywidualnymi przedmiotami, a nawet mogą być punktem centralnym pomieszczenia.
Materiały
Kolejną tendencją jest przywrócenie do łask materiałów do tej pory będących w pogardzie, za mało szlachetnych do urządzenia eleganckiego domu – jak ratan, juta, bambus, korek. Takie firmy, jak Mark Alexander tworzą tapety z ręcznie tkanego sizalu, rafii, konopi czy abaki (włókno bananowca). Promowane są lny, grube sploty, włóczki z teksturą i wygląd ręcznej pracy. Nawet w nowoczesnych wnętrzach świetnie wyglądają plecionki i kilimy czy ręcznie robione meble i dywany z naturalnych włókien.
Nowe vs stare
Przeciwstawia się stare i nowe w wyposażeniu wnętrz. Biofilia sprawia, że projektanci myślą częściej o recyklingu i ponownym użyciu np. starych włókien, ubrań czy mebli. W dekoracji wnętrz oznacza to ponowne wykorzystanie szlachetnych tkanin w innej formie, czy obicie starych, odrestaurowanych foteli nową tapicerką. Często wykorzystuje się stare projekty, ale w nowej stylistyce, powiększone, uzupełnione nowymi elementami. Nie chodzi o to, żeby z mieszkania robić skansen, czy urządzić je w stylu boho, ale umiejętnie wprowadzić elementy vintage. Tak, można stworzyć nowoczesne wnętrze z wzorzystymi tkaninami, ciekawą fakturą i żywymi kolorami. Oto przykład Designers Guild.
Jakość
Mówiąc o połączeniu starego i nowego myślę też o tworzeniu tkanin do wnętrz w oparciu o najnowsze technologie. Producenci mają w ofercie tkaniny plamoodporne, głównie przeznaczone na tapicerkę. Dzięki temu, są one znacznie praktyczniejsze. Produkując tkaniny myślą też o ich wytrzymałości i długiej żywotności. Nie chodzi o to, by kupować często słabej jakości rzeczy, tylko coś, co posłuży nam przez lata. Z drugiej strony, coraz większą wagę przykłada do zaspokojenia emocjonalnych potrzeb domowników. Znowu zaczynają być cenione jakościowe tkaniny i spersonalizowany design oraz ręczne wykonanie i techniki artystyczne takie, jak haft. Świadomi klienci doceniają wykonane specjalnie na ich zamówienie, dopasowane do klimatu domu i ich stylu życia elementy dekoracji wnętrz – w tym dekoracji okiennych, mebli tapicerowanych czy dywanów.
Kolory
Na koniec coś, co od razu rzuca się w oczy – czyli kolory we wnętrzach. Przeglądając powyższe zdjęcia na pewno zauważyliście, że najczęściej występującymi kolorami w showroomach są kolory natury czyli zielenie często w połączeniu z różem, łososiem i koralem. Często też widać głęboki żółty i musztardowy oraz niebieski i pastelowo-morski.. Zresztą, rzućcie okiem na kilka kolejnych przykładów. Na pewno odchodzimy od mody na szare, minimalistyczne wnętrza.
Indywidualizm
Reasumując, wiodącym trendem w dekoracji okien i wnętrz na sezon jesień-zima 19/20 jest powrót do natury i myślę, że rozwinie się on jeszcze w kolejnych latach. Oczywiście występuje jeszcze wiele mniejszych trendów – vintage, artystyczny, geometryczny, które – tak jak w modzie – można dowolnie zestawiać. Po drugie, ważny jest indywidualizm i wyrażenie siebie poprzez wygląd swojego domu. Tak więc liczy się odwaga i kreatywność w urządzaniu wnętrz. W końcu Twój dom to jedyne miejsce, gdzie możesz schronić się przed szaleństwem współczesnego świata.
Czy podobają Ci się obecne trendy w dekoracji okien i wnętrz? Który mogłabyś wybrać dla siebie? Pozostaw swoje zdanie w komentarzu – jestem go bardzo ciekawa.
Źródła zdjęć: 7, 8, 24 – http://www.designersguild.com ; 11 – http://www.zinctextile.com, 15, 16 – http://www.imagegallery.com, 17 – http://www.taipingtent.com, pozostałe – AKMO Anita Obuchowska
Monika Mama na całego
Ależ piękne. Szczególnie podoba mi się ten kącik z dwoma fotelami i palmami – żywą i na tapecie. No, rewelacyjny. Chciałabym sobie coś takiego sprawić u siebie w domu. Dzięki za inspirację 🙂
Anita
Prawda, że piękne? Miło mi, że zainspirowałam. W razie potrzeby – ta tapeta dostępna jest u nas. Żywa palma – we własnym zakresie 😉
Kamila
Szczerzemowiac nie interesuje się w ogóle designem i nie jestem na bieżąco z trendami. Dla mnie ważne żeby bylo przytulnie ale przede wszystkim minimalistycznie. Bez kupowania zbednych rzeczy tylko dlatego ze są modne. Polecam bardzo grupy na fb typu Smieciarka jedzie gdzie ludzie wymieniają się meblami czy dekoracjami do domu a wszystko w duchu less waste.
Anita
Mimo, że jak piszesz nie jesteś na bieżąco z trendami, to jednak jesteś 😉 Wspomniane przez Ciebie zjawiska „Less waste” czy recyklingu są jak najbardziej na czasie. Napisałam o tym w paragrafie „Nowe vs Stare”. Filozofia ta jest też nam bliska w AKMO. Zgodnie z nią, prowadzimy usługi renowacji mebli PRL – o czym więcej wkrótce. Dzięki za komentarz 🙂