
Jak udekorować świąteczny stół na Boże Narodzenie?
Świąteczny stół
Centralnym miejscem spotkań rodzinnych w czasie Świąt Bożego Narodzenia jest stół. Czasem jest to stół na kilkanaście osób, czasem tylko na dwie. Jednak bez względu na wielkość, świąteczny stół ma być inny, szczególny, jedyny. Kilkadziesiąt, czy kilkanaście lat temu polskie stoły w czasie Bożego Narodzenia były bardzo podobne. Wszędzie królowały tradycyjne potrawy, a oprawę stołu stanowił biały obrus. I tyle. Nikt nie oczekiwał więcej. Dopiero ostatnie kilkanaście lat zmieniły sposób, w jaki patrzymy na dekoracje świąteczne. Wystarczy przejść się po sklepach w listopadzie i grudniu – i zostaniemy zasypani setkami, tysiącami stroików, drobnych dekoracji stołu i tekstyliów. Owszem, Wigilia jeszcze wymaga białego obrusa, ale w kolejne dni już odważamy się na więcej kolorów i form. Obrus zastępujemy bieżnikiem i podkładkami. Dodatkowo, do serwetek dołączamy ozdobne pierścienie.
A zatem, mając taki szeroki wybór, niektórzy z nas zastanawiają się jak udekorować świąteczny stół. Pozwólcie, że pokażę Wam dwie proste propozycje dekoracji – nowoczesną i klasyczną. W obu stylizacjach użyłam nakryć tekstylnych AKMO. Pozostałe ozdoby pochodzą z ogólnie dostępnych sieci wyposażenia domu albo stanowią prywatną własność. To naprawdę proste stylizacje. Specjalnie nie pokazałam rozbudowanych zastaw stołowych czy sztućców – użyjmy tego, co mamy. Na koniec, pamiętajmy tylko o dwóch rzeczach: o kolorach i formie dopasowanych do wnętrza. Reszta – zależy tylko od Was. Może odkryjecie w sobie duszę stylistki?
Stół nowoczesny – neutralny
Szarość, srebro, mięta, czerń – o takich kolorach możemy pomyśleć, gdy chcemy nakryć stół w nowoczesnym wnętrzu, także skandynawskim. Jeśli chcemy pochwalić się naszym nowym stołem na sześć osób, to na orzechowym blacie będzie ładnie wyglądał szary albo biały bieżnik, oba ze srebrną nitką. Do tego dodałam podkładki albo serwetki w tym samym kolorze. Białe talerze będą ładnie prezentować się na szarych podkładkach AKMO. Na głównej osi stołu położyłam zielono-srebrne stroiki, które oplotłam drobnymi ledowymi lampkami. W środek włożyłam czarnoperłowe i srebrne świece. Moim zdaniem te czarne wyglądają ciekawiej. Do tego dołożyłam kilka miętowych bombek i czarne gwiazdy, które dodają dekoracji trójwymiarowości. W rezultacie, na tle miętowych, aksamitnych zasłon nasz stół wygląda nowocześnie i spójnie. Tak jak całe pomieszczenie, sprzyja spokojnej, zrelaksowanej atmosferze.

Stół klasyczny – kolorowy
Druga propozycja jest bardziej odważna, można by zaryzykować określenie „artystyczna”. Przygotowałam kolorowy stół na dwie osoby. Wiodącymi kolorami są tutaj burgundowy i morski, które „wyciągnęłam” z dywanu. Stół jest okrągły, ale nakryłam go kwadratowym obrusem AKMO w odważnym kolorze. Na wierzch narzuciłam przejrzystą wzorzystą nakładkę AKMO, ze złotymi wzorami – nawiązanie do wzorów w dywanie. Nakładkę udrapowałam tak, żeby było widać tło obrusa. I dopiero na takim podłożu ułożyłam dalsze dekoracje: własnoręcznie zrobiony bukiet z leśnych roślin, który wyeksponowałam w kryształowym wazonie. Dla ożywienia całości dodałam zabawną, aksamitną głowę jelenia oraz miętową, skrzącą się choinkę – oba z marketu budowlanego. Zastawę stanowi biała porcelana ze złotymi brzegami (Rosenthal vintage) i kryształowe kieliszki i naczynia (własność prywatna). Do tego migotliwe światło świec w złotym szkle – i nasz stół gotowy 🙂
Za dwa dni Boże Narodzenie. Życzę Ci, by niezależnie od dekoracji Twojego stołu i domu, nie zabrakło w nim świątecznej, rodzinnej atmosfery. Celebruj ten magiczny czas, spotykaj się przy stole i ciesz obecnością bliskich. Wesołych Świąt!!!
Zdjęcia i stylizacja: Anita Obuchowska
Renata
Stawiam na prostotę. Najbardziej podoba mi się pierwsza opcja.
Anita
Renata, dzięki za opinię 🙂
Izabela
Najbardziej mi się podoba ten kolorowy. Ja też zawsze staram się dodać akcent czerwony, szary i srebrny.
Anita
Izabela, dzięki za komentarz. Ja także ostatnio skłaniam się ku bardziej kolorowym stołom.
Joanna
Bardzo mi się podoba w obu przypadkach zgranie się dekoracji stołu z wnętrzem, w którym się znajduje. Ciekawe ujęcie tematu.
Anita
Joanna, dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że Ci się spodobało 🙂
Kamila
Wow! Piekne dekoracje. Obydwa pomysly bardzo mi sie podobaja. Bardzo lubie minimalne podejscie i odejscie od tradyjnej kolorystyki.
Anita
Kamila, dziękuję za Twój komentarz. Fajnie, że stajemy się coraz bardziej odważniejsi w dekorowaniu naszych domów i mieszkań. Odczytuję to jako zielone światło do jeszcze bardziej szalonych kolorów 😉